Nye avlsrestriktioner 2012
Dette indhold er med tilladelse lånt fra Klubben for Små Selskabshunde's hjemmeside:
Avlsrestriktioner vedrørende Patella luxation og præmieringskrav vedtaget af DKK - gældende for alle klubbens racer fra 1. januar 2011
Dette træder i kraft pr. 1. januar 2011:
Løse knæskaller - patella luxation
På klubbens generalforsamling blev der med stort fletal vedtaget at indføre tvungen undersøgelseskrav for patella luxation. Efterfølgende har forslaget været til behandling I DKK`s Sundhedsudvalg og DKK`s bestyrelse. Begge steder er forslaget blevet godkendt.
Forslaget træder i kraft pr. 1. januar 2011.
Gælder for samtlige racer/avlshunde I Klubben for Små Selskabshunde:
Afkom kan kun stambogsføres, såfremt begge forældre har en officiel status for Patella Luxation registreret i DKK inden parring med følgende resultat:
PL 0 må bruges i avl
PL 1 må kun parres med PL 0
PL 2 og PL 3 må ikke benyttes i avl
Undersøgelsen kan tidligst foretages, når hunden er 12 måneder gammel og skal kun foretages een gang i hundens liv.
Gælder for samtlige hunde i klubbens racer fra 1. januar 2011, hvis de skal benyttes i avlen.
Det er parringsdatoen, som er gældende.
Undersøgelsen skal laves af en autoriseret dyrlæge. Man skal købe en rekvisition på DKK`s Hundeweb (75 kr for medlemmer – 150 kr for ikke-medlemmer). Dyrlægen kan udfylde skemaet f.eks. i forbindelse med det årlige sundhedscheck, og dyrlægen indsender formularen til Dansk Kennel Klub.
For tæver anbefales det, at undersøgelsen foretages midt imellem 2 løbetider.
Registrering af gamle attester.
Det er muligt at få registreret de gamle attester - mod at man køber en rekvisition på Dansk kennel Klubs Hundeweb. Rekvisitionen skal indsendes sammen med den gamle attest. Den gamle attest indeholdt dog 5 grader, som vil blive oversat på følgende måde:
Grad 0 = Grad 0
Grad 1 = Grad 1
Gra 2 + 3 = Grad 2
Grad 4 = Grad 3
Såfremt der benyttes en udenlandsk ejet hund I avlen:
Patella kan undersøges af enhver udenlandsk dyrlæge, så længe DKK's attest benyttes til formålet. (Attesten er ved at blive oversat til engelsk)
DKK kan ikke acceptere en hvilken som helst udenlandsk attest, som ikke opfylder DKK's krav for undersøgelsen samt resultatet.
Når der skal benyttes en udenlandsk hanhund til avl, skal der indsendes kopi af alle relevante papirer samt Patella attesten, som herefter bliver registreret i DKK mod gebyr.
På den måde kan både hanhund og sundhedsundersøgelse findes på Hundeweb.
Har du spørgsmål til ovennævnte, er du altid velkommen til at rette en skriftlig henvendelse til Marie Petersen post@canis-minor.dkeller ringe 7487 1588 / 4072 4759